Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Cicero, Akadémikus könyvek 2.17–181932

(1) Kleitomakhosz előadásait hosszú évekig a te mestered, Philón követte figyelmesen, s amíg ő élt, az Akadémia nem maradt szószóló nélkül. (2) De azt, amire most vállalkozunk, vagyis az akadémikusok elleni érvelést bizonyos filozófusok, méghozzá nem is akármilyenek, teljesen fölöslegesnek tartották, mondván, hogy oktalanság olyanokkal vitázni, akik semmit sem fogadnak el, s meg is rótták emiatt a sztoikus Antipatroszt, aki oly sok munkát fordított erre. Azt is állították, hogy szükségtelen meghatározni, mi a megismerés és a felfogás, vagy – ha szó szerint akarom visszaadni a görög katalépsziszt – a megragadás. Azokról, akik be akarták bizonyítani, hogy van valami, amit megragadhatunk és felfoghatunk, azt állították, hogy tudatlanok módjára cselekszenek, hiszen mi sem világosabb annál, ami nyilvánvaló…, s hogy a nyilvánvalóság ilyen fokával bíró dolgokat fölösleges meghatározni… (3) Philón pedig, amikor bizonyos újszerű gondolatokat vet fel, mert már tehetetlenné vált azokkal az érvekkel szemben, melyekkel az akadémikusok szemtelenségét visszaverték, átlátszóan hazudik…, ráadásul – ahogy Antiokhosz kimutatta – éppen abba a hurokba dugja a nyakát, amitől a legjobban retteg. Amikor ugyanis tagadja, hogy valamit meg lehetne ragadni1933…, valójában a megragadható és a nem megragadható közötti megkülönböztetés mércéjét törli el. Ebből pedig az következik, hogy semmi sem ragadható meg, s így óvatlanul visszacsúszik oda, ahová a legkevésbé sem akar.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave