Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


A munka szerepe és az európai nevelési eszmények

Külön ki kell térnünk a bencés szellemiség munkához való viszonyának nevelési eszményekre gyakorolt hatására. A görög-római antikvitás világában a szabad emberek bizonyos távolságtartással viseltettek a fizikai munka iránt, ami főleg a rabszolgák feladata volt. Ehhez képest az érett középkort – gazdasági sikereivel és első „gépeivel” – a „munka civilizációjaként” tarthatjuk számon a 12–13. században, ami pozitív módon átalakította az emberi munka megítélését. A klasszikus ókor és az érett középkor között a kora középkori bencés szellemiség már elmozdulást jelentett a munka megbecsülése irányába. A közösségben való munkálkodás és a megszentelt napirend jegyében a munka hivatássá és Isten dicséretének az eszközévé vált. Eredetileg a szerzetesi életeszmény részét képezte, de hosszabb távon a társadalmi értékrend megváltoztatásában is jelentős szerepet kapott. A munka ethoszának átalakulása nyilvánvaló hatást gyakorolt a nevelési eszményekre.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave