Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


Keresztény, antik és barbár elemek együttélése

Már utaltunk rá, hogy az európai civilizáció történetét szokás úgy bemutatni, mint az antik, a keresztény és a törzsi-népi elemek egyre elmélyülő összefonódását. A kora középkor is felfogható ezeknek a tényezőknek az egymásra hatásaként. E szociokulturális jelenség egyik összetevője volt, hogy a keresztény evangelizáció nyomán megkezdődött a megtérő germán népek kultúrájának átalakulása („krisztianizálódása”), de ennek az eredményei csak lassan bontakoztak ki. Még az ezredforduló utáni Európában is számolni kellett a szóbeliségen, formális rítusokon és gesztusokon, illetve szokásjogon alapuló barbár törzsi kultúrák maradványaival, amit az egyház csak kétes eredményekkel tudott „humanizálni”. A törzsi hagyományok örököseként a kora középkori nemesség sokáig megőrizte társadalmi békét veszélyeztető viselkedését. Az olvasás és az írás ismerete alig volt jellemző rájuk. A nevelés katonai készségekben szerzett jártasságot jelentett, amit tapasztaltabb harcosoktól lehetett elsajátítani. A lovagi kultúra, amely megszelídítette a barbár törzsi nemesség magatartását, csak a 12–13. századtól bontakozott ki. Legfeljebb ezt követően beszélhetünk a középkori nevelés egyház hatókörén kívül eső területéről, a lovagi nevelésről. A kora középkorban a nemesifjak katonai kiképzésének színtere a tágan értelmezett család, illetve a családfő háznépe volt. A nemesség intézményes oktatás helyett „családi nevelésben” részesült.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave