Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


Egyházreform és az iskolai művelődés reformja

A 7. század során a négy évszázad óta lefelé szálló népesedési trend megállt, és a 8. századtól lassú népességnövekedés kezdődött. Ebben az időszakban bontakozott ki a középkori gazdaság első – egyelőre kevéssé látványos – fellendülése, amit a Karoling frank monarchia politikai konszolidációja is elősegített a 8. század derekán. A Karoling császárság megszületése (800) egyben kulturális felvirágzáshoz vezetett, amely az iskolai művelődés területén is megmutatkozott. A Karoling reneszánsz nemcsak az iskolai műveltség tartalmát illetően eredményezett változásokat, hanem számos kolostoralapítással is járt, amelyek új iskolák létrejöttéhez vezettek. A Meroving kori kulturális hanyatlás után a Karoling reneszánsz egyszerre tekinthető minőségi és mennyiségi változásnak, amely a kultúra újraalakuló földrajzát eredményezte Nyugat-Európában. A Karoling reneszánsz művelődési koncepciója magában foglalta és továbbvitte a keresztény iskola fejlődésének addigi eredményeit.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave