Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


Városi/világi iskolák

A városi/világi iskolák egyszerre tekinthetők „régi” és „modern” jelenségnek. „Réginek” azért, mert a késő antik iskola hagyományait vitték tovább, amennyiben nyilvánosak voltak, és olyan tanítók oktattak falaik között, akik ezzel keresték kenyerüket. Ezeknek az iskoláknak a fennmaradását láthattuk a kora középkori Itáliában, de az érett középkor „városforradalma” következtében a 12–13. századtól az Alpoktól északra lévő városi polgárság soraiban is megszületett a társadalmi igény irántuk. Ezeket az oktatási intézményeket „polgári iskoláknak” is nevezhetjük, mert főleg a városi polgárság igényeit elégítették ki (ebben fejeződött ki „modernségük”). Itáliában a reneszánszig tovább élt középkori formájuk, és a 13. századi olasz városállamokban jutottak a legnagyobb szerephez, majd a késő középkori Nyugat-Európában is egyre növekvő jelentőségre tettek szert. Egy nyugat-európai városban a 13–14. században a tanulók választhattak a plébániai és a városi iskola között, majd ismereteiket a székesegyházi iskolában bővíthették.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave