Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


A fordítói mozgalom. Új ismeretek

A középkori iskola átalakulása nemcsak a társadalmi változásoknak, hanem külső impulzusoknak is tulajdonítható, amelyek új ismeretanyag behatolását eredményezték. A 11–12. század fordulóján Nyugat-Európa és az iszlám-arab világ közötti kapcsolatok intenzívebbé váltak, ami számos ókori szerző addig nem ismert szövegeinek a beáramlását eredményezte az európai művelődési központokba. A történettudomány régebben azt hangsúlyozta, hogy e szellemi mozgások kiváltó okai a 11. század végén kezdődő keresztes háborúk voltak. Jelenleg inkább azt emelik ki, hogy a kereszténység és az iszlám világ határterületei – a keresztes hadjáratoktól függetlenül – az ismeretek átadásának színterévé váltak. Elsősorban az Ibériai-félsziget és Dél-Itália jelentőségét szokták megemlíteni, ahol a nyugati kereszténység az iszlám határvidékeivel érintkezett.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave