Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


Az iskolai oktatás intézményesülésének aspektusai a 13. században

A tanulás vallásos cselekedetnek minősült a középkorban, ezért az egyes egyházmegyékben a székeskáptalan iskolakanonokjának volt joga engedélyezni, hogy a tanárok oktatási tevékenységet folytassanak. A IV. lateráni zsinat úgy határozott 1215-ben, hogy a főegyházmegyékben a székesegyházi iskolák váljanak a teológiai tanulmányok központjává. Ennek kivitelezéséhez gondoskodni kellett olyan tanárokról, akik jogosultak a teológia oktatására. Ezzel megindult a teológiai képzés önállósulásának folyamata. A keresztény sapientia egyre inkább elvált a septem artes liberalestól, és sajátos kritériumokkal rendelkező stúdiummá vált. A teológiai oktatás kialakuló autonómiája hosszabb távon a papképzés intézményesülésére is jótékony hatást gyakorolt. Egy további rendelkezés a 12–13. század fordulóján megkövetelte, hogy a székesegyházi iskolákban a szegény gyermekeket ingyenes oktatásban kell részesíteni. A 13. században egyszerre találkozunk az oktatás „professzionalizálódásával” és „univerzalitásával”. Az utóbbi a mindenki számára elérhető oktatás elvét, az előbbi az egyes szakterületek elkülönülését jelentette. A 13. század lendületesen gyarapodó világában ezek az elvek egyre következetesebben érvényesültek, noha a hétköznapi gyakorlatban nem beszélhetünk az általános népoktatás megjelenéséről.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave