Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


A testi nevelés

A Kr. e. 5. század első feléig uralja a görög közösségi nevelést a leendő nehézfegyverzetű harcosok, a hopliták, vagy még inkább a démosz köréből kikerülő könnyű fegyverzetűek általános testi, és konkrét harci nevelése. Ezt a világot – legalábbis Athénban, amely a békés polgári élet, a demokrácia tereként él emlékezetünkben, ám történetének szinte egésze háborúskodással is telik – már a 4. század költői is „archaikusnak” nevezik. A mai értelemben vett iskolák elterjedésével a konkrét katonai képzés attól függetlenné – bár (szemben az iskolával) minden férfi ember számára kötelezővé – válik. Az athéni polgárok fiai 18 éves korukban éppen azzal váltak teljes jogúvá, hogy megkezdték kötelező katonai szolgálatukat, melynek első éve a kiképzés, második a gyakorlat volt.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave