Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


„Músziké” – a művészeti nevelés

A homéroszi hősök világából szelídülő testi képzés kézenfekvő fejlődéstörténete mellett jóval meghökkentőbb az archaikus görög nevelés másik sajátos területe: a zenei, pontosabban muzikális, azaz múzsai – egyszóval művészeti nevelés. Márpedig a Kr. e. 4. századi Platón egyértelműen ezt a két oldalát emeli ki a régebbi korok pedagógiájának. Más kérdés, ahogy máris utaltunk rá, mit is értsünk a múzsai-muzikális fogalom alatt. Ha a lehető legtágabb értelmezést vesszük alapul, akkor akár a teljes intellektuális világot fedheti a szó. Ebben az értelemben világos kiegészítője lenne a fizikai nevelésnek a mentális. És kétségtelen, hogy a gyermekek világában itt sem művészeti szakképzésről, vagy a görög filozófia világában magas szintre jutó zeneelmélet műveléséről van szó. Ugyanakkor forrásaink azt is egyértelművé teszik, hogy nem másról, mint tényleges zenélésről: énekről, táncról, hangszeres zenéről szól a fogalom. Amikor Platón kijelenti, hogy nem lehet kiművelt ember, aki nem találja meg helyét a karban (legyen az tánckar, drámai vagy zenei kórus – általában valamennyi egyszerre), nem marad kétség afelől, hogy a görög nevelés egy újabb sajátosságával állunk szemben. A zenei-művészeti oktatás tényleges részleteiről igen keveset tudunk. Annyi bizonyos, hogy középpontjában két hangszer játékának megismerése és gyakorlása lehetett. A fuvola korán divatjamúlt lett, s a főszerepet, amíg a hagyományos zenei képzés a hellénizmus korában nem vált maga is idejétmúlttá, a lant kapta meg.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave