Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


A középkor változó értékelése a történetírásban

A „középkor” elnevezést először az itáliai humanisták használták. Giovanni Andrea dei Bussi pápai könyvtárosnál jelent meg a media tempestas fogalma a 15. század második felében. Az itáliai humanisták felfogása szerint a középkor a klasszikus ókor és a megújuló jelen (reneszánsz) közé ékelődő századokat jelenti. Ez a megközelítésmód értékítéletet is tartalmazott, amennyiben a görög-római ókor utánzását céljának tartó reneszánsz kultúrát eszményítette, míg a köztes korszakot „sötét” és barbár időszaknak tartotta (tenebrae). A neveléstörténet szempontjából sem érdektelen, hogy az ismert 20. századi reneszánszkutató, Paul Oscar Kristeller véleménye szerint a 14–15. századi európai humanisták elsősorban pedagógiai és filológiai mozgalomként foghatók fel. Ezért az sem meglepő, hogy a középkort a latin nyelvvel szemben tanúsított igényességükből kiindulva ítélték meg. Elgondolásuk szerint a hibás középkori latin nyelvhasználat alapján következtetni lehet egy történelmi korszak általános kulturális színvonalára. A humanisták vélekedése megalapozta a középkorral kapcsolatos negatív értékítéletet, ami a 18. századi felvilágosodás során teljesedett ki igazán. Ekkor terjedt el a „sötét középkor” elnevezés, ami a 19. századi történetírók gondolkodásmódjára is hatást gyakorolt. A 20. századnak kellett eljönnie ahhoz, hogy a történettudomány eljusson egy tárgyilagosabb középkorkép kialakításához.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave