Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


A középkor kezdete

Cellarius szemléletmódjához képest a középkor kezdetét és lezárulását illetően számos meghatározással élhetünk. Az ókor végének és a középkor kezdetének tekinthetjük Diocletianus trónra lépését (284), a keresztény vallást engedélyező milánói türelmi rendeletet (313), a Római Birodalom végleges szétválását keleti és nyugati császárságra (395) és a Nyugatrómai Birodalom bukását (476). Leginkább ez utóbbi vált bevett korszakhatárrá a történettudományban. A népvándorlások kezdetét jelentő első hun támadást (378) és a nyugati germánok átkelését a Rajnán (406) éppúgy tekinthetjük fontos fordulópontnak, mint a nagy népmozgások lezárulását a longobárdok Itáliába érkezésével (568) vagy az arab hódítások megindulását a 7. század elején.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave