Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


Az írnoki műveltség az ókori Keleten. Heroikus eszmények és szóbeli kultúra a barbár világban

Az ókori Kelet birodalmaiban a központi államszervezet az írásbeliség sajátos formáját követelte meg. Az írnokok magatartását az uralkodói hatalomhoz és a hivatali szervezethez való hűség és alkalmazkodás határozta meg. Az írás elsajátítása bonyolult és fáradságos feladat volt. A közel-keleti írások nagyobbrészt szótagokat jelöltek, ahol a jelek alapos elsajátítása hosszú tanulási időt igényelt. Az írás főleg az államigazgatás munkaszervezéssel, készletek nyilvántartásával és adózással kapcsolatos igényeit elégítette ki, ami általában az egyes írások leegyszerűsített változatának használatával kapcsolódott össze, de az írást alkalmazták az uralkodói hatalom ünnepélyes kinyilvánítására (feliratok, törvények stb.) és mítoszok, szent szövegek lejegyzésére is.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave