Pléh Csaba (szerk.)

Általános Nyelvészeti Tanulmányok XXV.

A kognitív szempont a nyelv pszichológiájában


Hogyan irányítja a relevancia a következtetés útján elért megértést?

Eddig a filozófus Paul Grice nézeteit vázoltuk a verbális kommunikációról egy radikálisabb formában. Grice a beszélő által közvetíteni kívánt jelentést olyan nyilvánvaló szándékként írta le, amely arra irányul, hogy valamilyen kognitív hatást érjen el a hallgatóságban azáltal, hogy a hallgatóság felismeri az ezt a hatást elérni kívánó szándékot (Grice 2011). Így a beszélő által közvetíteni kívánt jelentés egy szándék, egy mentális állapot. Mások mentális állapotait nem lehet egyszerűen érzékelni vagy dekódolni, csak következtetni lehet rájuk mások viselkedéséből és a háttérinformációkból. Az a különbség a beszélő által közvetíteni kívánt jelentés és a többi mentális állapot között (amelyeket az emberek általában megtartanak maguknak), hogy az előbbi esetben a beszélő szándéka az, hogy a hallgatók felfedezzék a közvetíteni kívánt jelentés értelmét, és kommunikációs viselkedés formájában bizonyítékokat is szolgáltat erről a szándékáról. Így felmerül a lehetőség, hogy létezik olyan következtetési folyamat, amely csak a megértésre alkalmazható.

Általános Nyelvészeti Tanulmányok XXV.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

Az Általános Nyelvészeti Tanulmányok a modern magyar nyelvészet egyik legfontosabb fóruma. Tematikus kötetei egyszerre mutatnak be eredeti elemzéseket és összefoglaló, illetve elméleti tanulmányokat, melyek évtizedes távlatban befolyásolják a hazai nyelvészeti érdeklődést és az egyetemi oktatást.

Ez a legújabb kötet nem általános kognitív nyelvészet szeretne lenni. Azt mutatja be, hogy a nyelv elsajátítására, mentális leképezésére és használatára vonatkozó elképzelésekben, átfogó elméletekben, interdiszciplináris értelmezésekben és kísérletekben hogyan jelenik meg a nyelvi rendszer és az emberi megismerő rendszer kapcsolata. A tanulmányok hangsúlya elsősorban pszicholingvisztikai. Új elem, hogy fordításokkal megjelenítjük néhány Magyarországon, illetve Magyarországon is dolgozó kolléga munkáit.

A kötet a kognitív nyelvszemlélet számos alapvető kérdésére kitér. Bemutatja, hogyan kérdőjelezi meg ez a felfogás a nyelv és a nyelvészet önállóságát, amikor a nyelvet mint az emberi megismerés (kogníció) általános rendszereinek egyikét képzeli el, amelynek szabályszerűségeit az általános kognitív rendszer szabályszerűségei magyarázzák. Bemutatja, hogyan jelennek meg az elsajátításban, a tanulásban és a használatban is a „pusztán nyelvinél” általánosabb mechanizmusok.

A tanulmányok feltárják a kognitív szempont jelenlétét a nyelvi rendszer kreativitásának, összetevőinek, emlékezeti és észlelési illesztéseinek keretében. Több dolgozat elemzi a kognitív meghatározókat a nyelv keletkezésében, illetve a gyermeknyelvben.

A kognitív szempont megjelenik az agysérülésekhez kapcsolódó, afáziás jellegű és az egyéb, pl. az autizmus spektrummal érintkező nyelvi nehézségek értelmezésében is. A kultúra és a nyelvhasználat (a pragmatika) illesztésének gazdag választékát is bemutatja a kötet, a metaforák alternatív elméleteitől kezdve a gondolatterjedés és a nyelvi változás kognitív összetevőiig.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-kenesei-altalanos-nyelveszeti-tanulmanyok-xxv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave