Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


A keresztény iskola kezdetei

A nevelés keresztény felfogása jóval tágabb az iskolai oktatásnál. A keresztény hívő számára a nevelés fogalma az ókorban igen határozott koncepciót foglalt magában, ami elvek, hitismeret, praktikus szabályok és erkölcsi követelmények elsajátítását feltételezte. A keresztények a társadalomtól elkülönülő „alternatív közösségeket” képeztek, amelyek alapelvei élesen eltértek környezetüktől. A keresztény hívők számára az iskolánál fontosabb volt a család és az egyház, amelyek szintén a nevelés színtereit alkották. Már a korai egyházban vannak utalások arra, hogy a gyermeknevelést a szülők át nem ruházható kötelességének tekintették. A család különleges szerepe a zsidó hagyományból is eredeztethető. Aranyszájú Szent János a 4. században világos utalásokat tett a szülők nevelői feladataira.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave