Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


Fináczy Ernő és Prohászka Lajos neveléstörténete

A középkori neveléstörténet az elmúlt száz évben jelentős változáson ment keresztül és a 20. század első felében az egyetemi oktatás részévé vált Magyarországon. Ennek köszönhetően e tantárgy professzorai jegyzeteket készítettek előadásaikhoz, amelyek később könyv formájában is megjelenésre kerültek. A hazai neveléstörténet kiemelkedő személyisége, Fináczy Ernő (1860–1935) egyetemi oktatómunkája alapján született összefoglalói az egész magyar olvasóközönség számára meghatározták a középkori nevelés történetével kapcsolatos ismereteket. Hasonlóan hozzájárult a középkori neveléstörténet egyetemi oktatásának színvonalassá tételéhez Prohászka Lajos (1897–1963), aki az 1930-as években adott elő ebben a tárgykörben. Fináczy és Prohászka a kor színvonalának megfelelő nevelés- és művelődéstörténeti ismeretekkel rendelkeztek. Az érdeklődő magyar olvasóközönség számára nem annyira az európai szakirodalom, hanem elsősorban Fináczy munkái jelentettek igazi tájékozódást.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave