Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


A keresztény sapientia

A „hét szabad művészetet” már az ókorban is előkészítő jellegű (propedeutikus) stúdiumoknak vélték, amelyek a bölcsességre (sapientia) vezetnek. Az artes nem a végső pontja volt az emberi tudás megszerzésére irányuló törekvéseknek. A bölcsesség betetőzésének az ókori görögök a filozófiát tartották. A kései antikvitás világában fokozatosan kibontakozott a bölcsesség keresztény átértelmezésének programja. Szent Ágoston De doctrina christiana című művében mély hite ellenére sem küszöbölte ki a filozófia lehetőségét, mert a bölcsesség Istenhez vezethet. Ágoston a filozófiát a keresztény hit összefüggésében szemlélve sapientia christianává, azaz keresztény bölcsességgé alakította. Szerinte a sapientiához vezető útnak megkerülhetetlen feltétele az artesben szerzett jártasság. Enélkül nem lehet eljutni a bölcsességhez.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave