Az orvostudomány közel egyidős az emberiséggel, hiszen – mint Halmos Tamás és Suba Ilona Merre tart az orvostudomány című tanulmányában rámutat – az ember mindig arra vágyott, hogy minél hosszabb ideig éljen, minél jobb egészségben.
Az antik görögök egyensúlyi állapotról beszéltek, és nem választották szét a testi-lelki harmóniát – mutat rá Pikó Bettina Lelki egészség a modern társadalomban című könyvében. Majd úgy folytatja: a WHO egészségdefiníciója (WHO, 1946) szerint az egészség az ember teljes testi, lelki és szociális állapota és nem csupán a betegség hiánya. Különös, nem? Mindkét megközelítés visszautal magára az elnevezésre: egészség, ám annak eléréséhez az út teljesen más. „A régi, nagy tudású »természettudós« doktorok ma már aligha tudnának lépést tartani a hatalmasra nőtt, szerteágazó információhalmazzal. A véges kapacitású emberi agyi tevékenység mellett már a mesterséges intelligenciát is alkalmazzuk, mind a diagnosztikában, mind a terápiában. Ez a folyamat az orvosok kisebb részét magasan képzett informatikusokká, míg a nagy többséget alkalmazott szakmunkásokká »avatja«” – fogalmaz Halmos Tamás és Suba Ilona Merre tart az orvostudomány című tanulmányában.
Orvosi könyvek a gyógyszerkutatástól az idegsebészetig
Az orvostudomány sokrétűsége a MeRSZ online könyvtár kínálatában is fellelhető. A hallgatók számos tankönyvet megtalálhatnak online formában, amelyek feldolgozásához komoly segítséget nyújtanak a MeRSZ kényelmi funkciói.
Okoskönyvtárunkban számos olyan kiadvány is megtalálható, amely nem csupán az egyetemi hallgatók érdeklődésére tarthat számot, de szakemberek, illetve betegek hozzátartozói számára is segítséget jelenthet. Teleki Szidalisz Ágnes Szív-ügyünk című könyve a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának, súlyosbodásának megelőzéséhez kíván segítséget nyújtani, amely betegségek Európában és világszerte a halálozások vezető okát jelentik. A szívkoszorúér-betegségek Magyarországon évente több mint 30 ezer ember halálát okozzák.
Hasznos információkat nyújthat az érintett betegek számára Barzó Pál Idegsebészet című könyve is. Ebben a kötetben a szerző arra tett kísérletet, hogy részletesen ismertesse a neurológiai kórformákat, amelyek gyógykezelésében az idegsebészeti ellátás indokolt vagy komolyan mérlegelendő.
„Valamennyi 21. századi embernek tisztában kellene lennie a genetika alapvető eredményeivel és azok alkalmazási lehetőségeivel a maga és utódai életminőségének javítása és egészségének megőrzése érdekében” – olvasható Raskó István Genetika és egészség című könyvében, amely többek között olyan kérdésekre ad választ, mint hogy hogyan szabályozza táplálkozásunk a génkifejeződést és a betegséghajlamot, milyen felhasználási lehetőségei vannak az őssejteknek a betegségek gyógyításában, és milyen genetikai módszerekkel biztosíthatjuk egészségesebb utódok születését.
Az említett művek mellett több orvosi könyv is fellelhető a MeRSZ online könyvtárban. Vedd szemügyre a kínálatot! Tedd hatékonnyá az orvosi könyvek szövegeinek feldolgozását: egyéni jegyzeteket hozhatsz létre, könyvjelzőket, bejegyzéseket szúrhatsz be a művek szövegébe, kedvenc könyveidet pedig megjelölheted, és egyetlen kattintással elérheted.