Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


Az elemi és a grammatikai iskola

A kései antikvitásban a szülők kisgyermeküket először a primus magisterre (vagy ludi magisterre) bízták, aki a betűvetést és az olvasás alapvető ismeretét tanította. Ez volt az elemi iskola, ami bevezetést nyújtott az írás és az olvasás alapjaiba. A kisgyermekek általában hétéves korban kezdték meg tanulmányaikat. Amikor a gyermek már képes volt helyesen olvasni és írni, tizenegy-tizenkét évesen a grammaticus iskolájába került, aki megismertette a klasszikus auctorokkal és a nyelvtan szabályaival. Mivel ekkoriban számos grammatikai összefoglalás született, a tudománytörténet nem véletlenül nevezi a kései antikvitást a grammatika „aranykorának”. Donatus és Priscianus nyelvtana nemcsak a középkor számára vált fontossá, hanem az antik iskola is előszeretettel használta azokat. A tanulónak a nyelvtan keretében el kellett sajátítania a legfontosabb nyelvtani kategóriákat: a betű (littera), a szótag (syllaba) fogalmát és a beszéd nyolc elemét – főnév, ige, melléknév, névelő, névmás, elöljárószó, határozószó, kötőszó –, ami lényegében a szófajokat jelentette.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave