Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


A kereszténység hatása a késő antik iskolára

Az antik iskolai művelődés kapcsán már utaltunk arra, hogy a keresztények elfogadták a „pogány” iskolák létezését, sőt gyermekeiket is ide járatták. Tertullianus javasolt tiltása ellenére keresztény iskolai tanítók is szép számban voltak a 4–5. században. Feltehető a kérdés, hogy létszámuk és befolyásuk növekedése révén a keresztények nem alakították-e saját képükre a késő antik iskolát a 4–6. század során. Hiszen az is elképzelhető fejlődési irány lett volna, hogy a keresztény hívők „krisztianizálják” az antik iskolai művelődés tartalmát. A kereszténység mégis kevéssé gyakorolt hatást a késő antik iskolára, ami annál érdekesebb, mert az 5–6. században az oktatásban feltehetően többségbe kerültek a keresztény grammatikusok és rétorok.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave