Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


Ágoston teológiája és filozófiája. Hatástörténet

Ágoston teológiája és filozófiája kivételes hatást gyakorolt a középkori gondolkodásra, és folyamatosan jelen volt az iskolai művelődésben. Újplatonikus filozófiából származó megfogalmazásai, kegyelemtana és Isten városáról (De civitate Dei) írt történetfilozófiai elmélkedése a szerzetesi művelődésre, a középkori királyeszmére és az egyházképre éppúgy hatással voltak, ahogy teológiájának leegyszerűsített változatát Nagy Szent Gergely pápa írásai közvetítették a kora középkori iskolában. Ágoston az érett középkorban is megőrizte jelentőségét, amikor az Aquinói Szent Tamás által megteremtett filozófiai gondolkodás ellenpontjaként szolgált azon teológusok számára, akik nem akarták elfogadni, hogy a keresztény tanítást ilyen mértékben kellene Arisztotelészre építeni. A kora reneszánsz idején Petrarca ismét hozzá tért vissza az egyetemi skolasztika arisztotelianizmusával szemben.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave