Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


Germánia evangelizációja

Germániában alapvető változások mentek végbe a 7–8. századi térítések során. Az ír-skót és az angolszász szerzeteseknek is köszönhetően már korábban lezajlott az evangelizáció első hulláma. Az ír kereszténység egyébként kezdetben elszigetelt jelenségnek tűnik a kora középkori Nyugat történetében. Az ír sziget evangelizációja viszonylag korán megkezdődött Szent Patrik (385–461) tevékenységének köszönhetően, aki a távoli földközi-tengeri kereszténység tapasztalatait honosította meg hazájában. A kelta ír törzsek között meggyökerező keresztény hit sajátos szokásokkal rendelkezett, és alig volt kapcsolata Rómával. De a bencésekkel szemben, akiket a helyben lakás (stabilitas loci) jellemzett, az írek szívesen vándoroltak Krisztusért (peregrinatio pro Christo). Ebből eredően az ír szerzetesek a 6. századtól megjelentek a nyugat-európai kontinensen, és kolostorokat is alapítottak. Bár Európa nyugati perifériáján elszigetelt világot alkottak, mégis megőrizték a latin iskolai műveltséget, és a kontinensre gyakorolt kulturális visszahatásuk sem volt elhanyagolható.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave