Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


Iskola és művelődés a 12. században

Ebben a fejezetben az érett középkor iskolájának a kialakulásával foglalkozunk. Először bemutatjuk azokat a társadalmi és kulturális változásokat, amelyek az emberi észjárások, érzékenységek és mentalitások átalakulásához vezettek. A 12. századot egyfajta intellektuális frissesség és a megismerés optimizmusa hatotta át, ami a kultúra minden területén lendületet adott az újításokhoz. Másrészt áttekintjük azokat a „belső” és „külső” tényezőket, amelyek hatására a keresztény iskola új paradigmája bontakozott ki a 12–13. században. Ennek színteréül elsősorban az észak-francia városok székesegyházi iskolái szolgáltak. A 12. század az iskolai művelődés tartalmának és módszereinek az átalakulásával járt, aminek fontos részét képezte az arab Keletről behatoló ismeretanyag. Harmadrészt kitérünk a jelentősebb iskolák jellemzésére, és utalunk egy-két nevesebb tanító működésére.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave