Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


A középkori iskola átalakulása. Az iskolai műveltség megújulása

A városok fellendülésével megváltozott az iskola társadalmi környezete, és ezzel együtt a tudás szerkezete is átrendeződött. Az európai iskola kívülről érkező ismereteket fogadott magába, miközben kulturális eszményeit, művelődési tartalmát és oktatási módszereit tekintve nagymértékben átalakult. A latin nyelv alaposabb elsajátítása, a természet iránti érdeklődés megélénkülése, a skolasztikus módszer kezdetei egyaránt e változások összetevőit képezték. A székesegyházi iskolák társadalmi környezete is átrendeződött, egyre nagyobb számban látogatták diákok. Olyan iskolai miliő alakult ki, amely a tanítói tekintély mellett nagy jelentőséget tulajdonított az iskolamester szellemi képességeinek. A tanároknak el kellett fogadtatniuk magukat hallgatóságukkal, aminek hiánya esetén a diákok nem látogatták tovább az iskolát.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave