Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


Az oktatás folyamata

A 13. századi egyetemeken a lectio, a questio és a disputatio az oktatás formai kereteire utaló kifejezések voltak. A lectio az antik szövegértelmezési módszerek örököse volt, és egy adott kérdés kapcsán vizsgált szöveg elolvasását és kötött szabályok alapján való értelmezését jelentette. Ilyen értelemben meghaladta a klasszikus auctorok olvasása során alkalmazott hagyományos eljárásokat. E módszer kezdetei a 12. századi iskolákban alakultak ki, de kiteljesedése az egyetem világához köthető. Az olvasandó szövegek „autentikusnak” számítottak (authentica), és tekintéllyel rendelkeztek (auctoritas). A tanárok és a tudósok szövegről megfogalmazódó véleményét magistraliának hívták.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave