Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


Hit és értelem dilemmái

A skolasztika fejlődése a teológiai gondolkodás új korszakához vezetett. A 12. században induló Arisztotelész-fordítások a 13. században mind teljesebbé váltak, és az egyetemi oktatók egyre elmélyültebb ismereteket szereztek azokról az arab filozófusokról, akik Arisztotelész hatása alatt építették fel saját gondolati rendszerüket (Averroes). Arisztotelész tanai ellentmondásos viszonyban álltak a keresztény tanítással. Az arisztotelészi filozófiát a filozófiai egyistenhit alátámasztására is fel lehetett használni („mozdulatlan mozgató”), és alkalmasabbnak tűnt a kathar eretnekségből fakadó „dualista” – anyag-szellem, jó-rossz – tendenciák meghaladására, mint a platóni filozófia. Másfelől Arisztotelész gondolkodásában nincs személyes gondviselő Isten, aki szeretettel fordul az ember felé, és kérdéses a szabad akarat érvényesülése is. Egyebek mellett ez a kettősség fejeződött ki abban, hogy az egyház bizonyos távolságot tartott az arisztotelészi tanoktól, de nem nyilvánította azokat egészében eretnek nézeteknek.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave