Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


A középkor korszakolása és a neveléstörténet

Jelen áttekintésünk során három időszakra osztjuk a középkori nevelés és oktatás történetét. A kései antikvitás a 4. századtól a 6. századig tartott, a kora középkor alatt a 7–11. századot értjük, az érett középkor a 12–13. századot foglalja magában. A késő középkorra (vagy kora újkorra) nem térünk ki, mert a reneszánsz és a reformáció neveléstörténete egészen új problémákat vetett fel, amelyek indokolják, hogy a 13. századot tekintsük a középkori nevelés- és oktatástörténetet lezáró korszakhatárnak. A „kései antikvitás”, a „kora középkor” és az „érett középkor” mind a történeti keretfeltételek bemutatásához, mind a nevelés- és oktatástörténet jellemzéséhez jól használható kategóriák, amelyek a történettudományban bevett korszakoknak számítanak.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave