Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


A hierarchikus világkép

Az antikvitáshoz képest a középkor mindenekelőtt vallásos kultúra volt, amely az immanens világgal szemben a transzcendens Istent helyezte előtérbe. A vallás a társadalmi élet és a kultúra valamennyi aspektusát átfogta, és totális világmagyarázatot alkotott. A tanulást is vallásos cselekedetnek vélték, amely Isten nagyobb dicsőségét szolgálja. A vallás kiemelkedő szerepéből származott a tekintélyi elv elfogadása. A hitet a tudomány fölé rendelték, amennyiben a kettő között konfliktus lép fel. A középkori ember gondolkodásmódja erényközpontú és aszketikus volt. A középkori kereszténység arra törekedett, hogy az egyén útját szabaddá tegye Isten felé, és a kultúra alkotásait is ebben a perspektívában szemlélte.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave