Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


Az ars fogalma

A késő antik iskolai művelődésben az emberi elme tevékenységének eredményét arsnak nevezték. Az ars fogalma alatt egyszerre értettek művészetet és mesterséget. Ez a kifejezés az ókori Rómából származott, és az elkövetkező ezer év iskolai műveltségében nagy jelentőségre tett szert. Az egyes arsok (többes számban artes) az emberi alkotóképesség, értelem és képzelet különféle lehetőségeit jelezték. Az artes késő ókori rendszerbe foglalása a középkori iskolai művelődés eszméjét és ismeretanyagát is meghatározta. Ezt hívták „hét szabad művészetnek” (septem artes liberales), amely a grammatika, a dialektika, a retorika, valamint az aritmetika, a geometria, az asztronómia és a zene együttesét jelentette. A megszerezhető műveltségnek ez a felosztása még akkor is fontos tájékozódási pontot kínált, ha az egyes iskolák oktatási programja a középkorban nem követte minden esetben a „szabad művészetek” ideális rendszerét.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave