Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Bevezetés

Amikor az 1970-es évek végén először kezdtem kutatni a nyelvet, az elmét egy hatalmas szimbólumfeldolgozó programnak, az agyat pedig egy számítógépnek tartották. Így aztán logikusnak tűnt a mentális műveleteket információfeldolgozó alprogramokként kezelni, amelyek történetesen biológiai anyagban és nem szilíciumban bontakoznak ki. Még az agyi elektromos tevékenység közvetlen mutatóját, az eseményhez kötött potenciált (EKP) is az inger bemutatását követő reakcióidők sorozatának tekintették, habár a fejbőrre helyezett elektródákkal, és nem az ujjvégeken mérték. Természetesen mindenki „tudta”, hogy a különböző műveletekért az agy különböző részei felelősek, de ez nem igazán számított, mert a nyelvi folyamatok (vagyis a szimbólumokon végzett, értelmes eredményre vivő számítások) pszichológiailag kielégítő leírását kutatták, függetlenül a műveletet végző fizikai médiumtól. Valóban úgy tűnt, hogy ha valahogy ki lehetne következtetni, hogy milyen műveletek futnak, mely szimbólumokon és milyen sorrendben, az agyban történő azonosításuk csak egy esetleg unalmas, de kis lépésnyi távolságra volna.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave