Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


A szövegértés fejlődése

A dekódolásnak és szófelismerésnek a jelentéshez való hozzáférést szolgáló rutinjai a szövegértés szükséges, ám nem elégséges feltételei. A szövegértés komplex folyamat, kognitív szempontból megközelítve (Nation–Angell 2006) egyszerre szófelismerés, hozzáférés a jelentéshez, tudás- és ismeretaktiválás, valamint ezek azonos idejű integrációja, következtetésekből és újraértelmezésekből kialakuló számításoknak a rendszere. A szövegértés támaszkodik a dekódolás és szófelismerés rutinba szervezett, a jelentéshez való hozzáférést szolgáló rendszerére, és nem független az általános nyelvi képességektől és a tudástól. Az előbbire számos példával szolgál a diszlexia irodalma (l. a 30. fejezetet), az utóbbira pedig Nation és Snowling (2004) longitudinális vizsgálata. A nyolcéves kisiskolásokkal végzett első mérést (nonverbális, fonológiai feladatok, beszédértés, szókincs, szójelentés és -felismerés, szövegértés) négy és fél év múlva megismételve azt találták, hogy a szövegértésben mutatott egyéni különbségek mindkét életkorban a beszédértéssel, a szókinccsel és a szemantikai teljesítménnyel mutatnak összefüggést. Ezeknek a faktoroknak a hatása a szófelismerési teljesítményben is jelentős, ám itt a fonológiai műveletek fejlettségének hatása a legjelentősebb.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave