Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Átfogó nyelvi profil és a grammatika

A (viszonylag ritkább) mély sérüléstől a (gyakoribb) felszínen épnek tűnő (formális) nyelvi képességekig terjedő klinikai változatossággal összhangban vannak azok a vizsgálati eredmények, amelyek sztenderd nyelvi teszteket alkalmazva törekedtek az autizmus sajátos nyelvi profiljának azonosítására (Jarrold et al. 1997; Tager-Flusberg–Joseph 2003). Ezek a vizsgálatok az illesztett tipikusan fejlődőkhöz hasonló, egyenletes, attól szignifikánsan nem eltérő nyelvi profilt tártak fel – viszonylag nagy, esetenként százas nagyságrendű mintákból származó eredményeket átlagolva. Jarrold és munkatársai (1997) például a receptív lexikont mérő eljárást (BPVS), a receptív nyelvtan tesztjét (TROG), egy produktív névszói lexikális tesztet (WFT), és átfogó produkciós nyelvi tesztet (APTI és APTG) alkalmazva 120 autizmus spektrum zavarral élő gyermektől nyert adatokat elemeztek igen részletesen. Az eredmények a teljes minta szintjén nem mutattak disszociációkat a különböző nyelvi aspektusok közt, s nem tártak fel nyelvi – így a grammatikai kompetencia szempontjából megkülönböztethető – alcsoportokat sem a spektrumon belül.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave