Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Szófelismerés és jelentés

A szófelismerésben szerepet játszó agykérgi területek funkcióváltozásának vizsgálatában igen ötletes és átgondolt kísérletekkel találkozhatunk. Ilyet mutat be Turkeltaub és munkatársainak (2004) tanulmánya. A kutatók implicit olvasási feladatot alkalmaztak, s a résztvevő 41 kísérleti személynek (életkor: 6–22 év) a feladat során azt kellett megítélnie, hogy a bemutatott szó vagy betűszerű szimbólumokból álló sor tartalmazott-e magas állású betűt (pl. t, l, d). Ez a feladat felnőtt olvasóknál a szavak automatikus feldolgozására támaszkodik, s ez utóteszttel jól ellenőrizhető. Az eredmények azt mutatják, hogy a temporoparietális kéreg (beleértve a bal szuperior temporális árok területét is) viszonylag korán, tehát egészen az olvasástanulás kezdetén részt vesz az olvasási folyamatban. Ez megerősíti azt az elképzelést, hogy a poszterior nyelvi területek érése korábbi, mint a nyelvi hálózat anterior részéé. Ez különösen fontos, ha figyelembe vesszük, hogy az intermodális integráció – Atteveldt és munkatársainak (2004; 2007) kísérleti eredményeivel összhangban – a szuperior temporális árok működéséhez kötött. Ezt azért is érdemes kiemelnünk, mivel a gyermek és felnőtt diszlexiásoknál oly gyakran alacsony aktivitást mutató anguláris tekervény szerepe eltérő lehet attól, amit Booth és munkatársai (2003) feltételeztek.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave