Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


A fogalmak mintapéldány-elmélete

Medin és Schaffer (1978) elmélete elveti a fogalmak egységes reprezentációs természetét. A klasszikus és a prototípus-elméletben is egy fogalom egyetlen reprezentációs struktúra volt; Medin és Schaffer szerint viszont egy fogalmi kategória a már megismert kategóriatagok egyedi emléknyomaiból áll. Egy adott személy KUTYA-fogalma például az emlékezetében megőrzött kutyák emléknyomainak halmaza. Bár a kategóriát egyedi esetek emléknyomai alkotják, ez a struktúra is magyarázni képes a tipikalitási hatásokat. Ha egy kutyát látunk, azt kategóriája valamennyi mintapéldányával (exemplar) összehasonlítjuk, és az egyes mintapéldányokhoz való hasonlóságok összege lesz az éppen látott elem és a kategória hasonlósága. Az adott elemet több kategória mintapéldány-halmazával összevetve abba a kategóriába soroljuk, amellyel a legnagyobb hasonlóságot mutatja. A hasonlóság kiszámítása némileg eltér a prototípus-elmélet kapcsán megismert eljárástól (l. Murphy 2002, 51–57, 66–70; Nosofsky 1992; Jakab 1996). Ennek eredményeként, ha egy elem egy kategória néhány tagjához nagyon hasonló, akkor nagyobb eséllyel sorolódik be ebbe a kategóriába, mint egy másik kategóriába, amelynek minden eleméhez hasonló, de csak egy kicsit. A tipikusabb kategóriatagok gyorsabb besorolása is érthető a mintapéldány-elmélet fényében: ha egy elem egy kategória több tagjához is nagyon hasonlít, akkor gyorsabban összegyűlik a besorolásához szükséges evidencia. Vannak azonban további, magyarázatot igénylő jelenségek is.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave