Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Fogalmi fejlődés nagyobb gyerekeknél

A gyermekkori fogalmi fejlődés központi kérdése, hogy a gyermekek fogalmai alapvetően különböznek-e a felnőttkori fogalmaktól. A fejlődéslélektan klasszikus felfogása szerint a válasz igen – azaz nagy különbségek vannak a gyermek- és felnőttkori fogalmak között (pl. Inhelder–Piaget 1964; Vigotszkij 1971). A mai felfogások között van olyan, amely szintén feltételez egyfajta fogalmi váltást (l. fönt: Xu–Carey 1996; Carey 2009), és olyan is, amely szerint a gyermek- illetve felnőttkori fogalmak között alapvető szerkezeti hasonlóság áll fenn, bár lényeges tartalmi különbségek is vannak (Murphy 2002). Piaget felfogása a klasszikus elmélet egyik fajtája volt, legalábbis ami a felnőttkori fogalmakat, a fejlődés végállapotát illeti. Fogalmaink szerepe, hogy a tárgyakat kritériumokkal jellemzett halmazokba osztályozzuk; a fogalmak a logikus gondolkodás rendszerének részei. Egy fogalmi osztály jellemezhető tagjainak közös tulajdonságaival, illetve azokkal a tulajdonságokkal, amelyek más osztályoktól megkülönböztetik. Ez a szerveződés azonban nem igaz a gyermekek fogalmaira, akik például tárgyosztályozási feladatokban teljesen más válaszokat adnak, mint a felnőttek. Az, hogy a gyermekek hogyan osztályoznak tárgyakat, megmutatja, hogy milyen fogalmakkal rendelkeznek. Amennyiben egy nagyobb gyermek fogalmai klasszikus szerveződést mutatnak, akkor a különböző tárgyakat kritériumokkal jól jellemezhető osztályokba sorolja, például játékállatok, játékautók; az állatokat esetleg tovább osztja négy- és kétlábúakra stb. Piaget azonban azt figyelte meg, hogy a gyermekek nem képeznek ilyen rendezett, taxonomikus osztályokat, hanem láncszerű struktúrákat vagy tematikus párokat (csoportokat) alkotnak. Az első esetben az egyes párok más-más tulajdonságban hasonlítanak egymásra, például az első kettő háromszög, a második és a harmadik sárga, a harmadik és a negyedik azonos méretű stb. Tematikus csoportosításnál az autót a vezetővel, a kutyát a pórázzal, a virágot a vázával csoportosítja a gyerek. Piaget és Inhelder eredetileg az ún. szortírozási feladat segítségével vizsgálta a kategorizációt; ebben jó néhány, akár tíz-tizenkét tárgyat is adtak a gyereknek, és a feladat az volt, hogy ebből csoportokat képezzen. Későbbi kutatásokban viszont az ennél egyszerűbb párképzési feladatot alkalmazták, amelyben három tárgyat adtak a gyereknek, és a feladat két összetartozó kiválasztása volt. Ilyen feladatban is lehet tematikus (pl. kutyapóráz), illetve kategorikus (pl. kutyakutya) válaszokat adni.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave