Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Parkinson-kór és lexikális kétértelműség

Számos vizsgálat eredményei utalnak arra, hogy atipikus teljesítménymintázat figyelhető meg PD betegek esetében lexikálisan kétértelmű szavak feldolgozása során is. A lexikális kétértelműség online vizsgálata mondatkontextuális helyzetben kiváló lehetőséget biztosít a kognitív és nyelvi folyamatok vizsgálatához, mivel olyan komplex nyelvi feladathelyzetet jelent, amely a gyors, automatikus jelentésaktiváció mellett (Copland et al. 2000), a figyelmi (Copland et al. 2009a), információgátlási folyamatokat (Simpson–Burgess 1985), illetve a munkamemória (Gunter et al. 2003; Miyake et al. 1994) használatát igényli. E komplex feladathelyzetben nyújtott teljesítmény vizsgálata mind normál, mind neurológiailag sérült betegpopulációra kiterjedt. Előfeszítési helyzetben a tipikus populációtól eltérő aktivációs mintázat figyelhető meg Parkinson-kórban (Copland et al. 2009b). Egészséges populációban rövid késleltetési időt alkalmazva (néhány 100 ms) mind a releváns, mint az irreleváns jelentés facilitálódik, hosszabb (1500 ms, illetve annál nagyobb) késleltetési időt hagyva csak a kontextus által támogatott jelentés mutat előfeszítési hatást. PD személyeknél azonban a hosszabb késleltetést követően is facilitációt találtak mindkét jelentés asszociációira (hasonlóan a nagy munkamemóriával rendelkező egészséges kontrollhoz rövidebb késleltetési idő esetén), amely eredményt a bazális ganglionokban termelődő dopamin elégtelenségéből adódó gátlási deficittel magyarázták (16.3. táblázat).

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave