Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Érzelmek és beszéd

Beszédünk, hangunk segítségével sokféleképpen kifejezhetjük érzelmeinket. Gyakori, hogy szavak segítségével fogalmazzuk meg, hogy milyen érzelmi állapotban vagyunk. Amikor azt mondjuk, boldog vagyok, ideges vagyok stb., érzelemszavakat használunk. Máskor csak körülírjuk hangulatunkat (azt kívántam, bárcsak örökké tartana az a pillanat), vagy elmeséljük, mi történt velünk (hirtelen megjelent vicsorogva egy kóbor kutya). Azzal, hogy milyen szavakat (a titkárnő vs. az a kis csitri nem volt hajlandó beengedni), vagy milyen mondattípusokat használunk (Bárcsak mehetnék én is! – Megyek én is!), jelezzük beszélgetőtársunknak lelkiállapotunkat, a témával kapcsolatos érzéseinket. Az a társalgási stratégia, amit folytatunk (pl. demonstráló hallgatás), vagy a hangnem, amelyben beszélünk (pl. ironikus), szintén megmutathatja érzelmi állapotunkat (Fiehler 2001).

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave