Szatmári Zoltán (szerk.)

Sport, életmód, egészség


Mozgáskészség tanulása

Magill (2001) a mozgáskészséget a szándékos, célirányos cselekvések automatizált formájának tekinti. Amikor valaki egy adott mozgást, mozgássort viszonylag rövid idő alatt megtanul és azt a későbbiekben automatikusan és pontosan tudja alkalmazni, akkor az illetőt – aki lehet jó sportoló, vagy akár ügyes sebész, vagy fogorvos – motorosan ügyesnek, tehetségesnek mondjuk. Egyszerű, rutinszerű mozgásokat, mozdulatokat is hasonlóképpen tanulunk. Példa erre a két lábon állás vagy a járás és a futás. Az állás, a járás és a futás azért jó példa, mert ezekre a mozgásokra vannak sémáink, velünk született mozgásminták, melyeket gyakorlással alakítunk a környezethez (testalkat, útviszonyok stb.). Azokban a sporttevékenységekben, sportágakban, ahol a környezeti tényezők szerepe nagymértékben állandó, előre kiszámítható ún. zárt mozgáskészségeket használunk. Például az atlétika ugró- és dobószámai, a súlyemelés, lövészet, műugrás, torna stb. olyan sportágak, amelyekben a versenyzők a korábban megtanult mozgásokat reprodukálják, minél magasabb szinten. Ebben a helyzetben az ellenfelek és a csapattársak közvetlenül nincsenek hatással az aktuális sportteljesítményre. A versenykörülmények nagy biztonsággal előre bejósolhatóak. A sportteljesítmény alakulásában a készségek aktuális szintje a döntő. A pillanatnyi mentális állapot befolyásolhatja a sporteredményt, de a korábban megtanult motoros készségek szintje jelentősebb hatást gyakorol a teljesítményre. A zárt jellegű készségeket igénylő sportágakban a megtanult mozgásprogramok viszonylag alacsony számúak és jól begyakoroltak. A megszerzett készségszint alakulásában az ismétlések száma és a konstans környezeti feltételek játszanak fontos szerepet. A magas szinten elsajátított mozgásprogram megfelelő időben történő „kioldásával” stabil teljesítmény várható.

Sport, életmód, egészség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

Nyomtatott megjelenés éve: 2009

ISBN: 978 963 454 121 9

A kötet elsődleges célja, hogy tudományos igényű, aktuális és átfogó tanulmányt mutasson be a jelen sportjáról, a sporttudomány aldiszciplínáiról és határterületeiről.

A kézikönyv elsősorban testkulturális, sporttudományi, rekreációs és életmódképzést nyújtó intézetek hallgatóinak, oktatóinak ajánljuk, de bizonyára haszonnal forgathatják fogyatékkal élők, időskorúak sporttevékenységével foglalkozó szakemberek is. A sport iránt elkötelezett, az egészségtudatos életmódot követő érdeklődők is sok értékes információt, tájékozódást segítő adatot és szempontot találhatnak benne.

A kötet tizenegy fejezete részletesen foglalkozik a sport és az újkori olimpiák történetével, sportágaival, a sport tudományával, elméletével, a sportteljesítmény tényezőivel (mozgásfejlődés, mozgástanulás, élettani és pszichológiai hatások), a motoros teljesítmény összetevőivel, a sport veszélyeivel, a dopping témakörével, stb. Korosztályonként vizsgálja a sport feladatát, kitér a sporttevékenység minden területére (rekreáció, iskolai nevelés, élsport, tehetséggondozás, fogyatékkal élők sporttevékenysége, a sport mozgásterápiás szerepe). Külön fejezetben tárgyalja a sport életmódban betöltött szerepét, a sport társadalmi hatásait, üzleti hátterét, a sportkommunikáció formáit, valamint a sport művészeti vonatkozásait.

Kötetünk szerzői, a sporttudomány, illetve a testnevelés és sporttudományi felsőoktatási intézetek elismert szakemberei.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szatmari-sport-eletmod-egeszseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave