Szatmári Zoltán (szerk.)

Sport, életmód, egészség


Az edzés alapfogalmai

Az embereket, azok reagálásra képes szöveteit folyamatosan különböző intenzitású (erősségű) és terjedelmű ingerek – sport esetében edzés, versenyek során mozgásingerek, terhelés – érik, amelyek ingerületet válthatnak ki. A terhelés által kiváltott hatások befolyásolását tekintve nagy jelentősége van a mozgásingerek sűrűségének, illetve gyakoriságának (edzésgyakoriság). Utóbbi a regenerációra, így a szervezet adaptációjára rendelkezésre álló időt is meghatározza. Ha az edzés az inger intenzitása, sűrűsége és/vagy időtartalma nő, akkor több időre lehet szüksége a szervezetnek a regenerációhoz, melynek folyamata a terhelés befejeztével azonnal megkezdődik. A szervezet lehetőségeihez mérten alkalmazkodik, adaptálódik az őt érő ingerekhez, az izomzatot érő terhelés után így a regeneráció időtartalma alatt a felépítő folyamatok dominálnak. Nem csak a terhelés előtti felborított egyensúlyi állapot (homeostasis) kerül helyreállításra, de túlkompenzáció is történik, a teljesítőképesség nő, így ugyanaz a terhelés ismétlődve kisebb hatást vált ki a szervezetre. Ha az inger állandó erősségű, akkor az arra adott válasz az alkalmazkodás következtében csökken. Az az inger, amely a testi teljesítőképesség pillanatnyi állapotát fenntartja, a fenntartóinger. Az edzőinger fokozza a pillanatnyi teljesítőképességet, ehhez meg kell haladnia az edzésküszöböt. Hetente minimum 3 edzésre szükség van, hogy a szervezetben a sport ki tudja váltani elvárt hatásait (a túlkompenzáció fázisában érje a szervezetet az újabb igénybevétel), a rendszertelen edzés hatástalan, túlzott terhelés esetén a szervezetre nézve káros is lehet. Ha az adott terheléshez alkalmazkodott a szervezet, akkor az összetevők módosíthatóak vagy csökkenthető a pihenőidő. A terhelést a fokozatosságra ügyelve folyamatosan emelni kell a teljesítményfokozó hatás elérése érdekében.

Sport, életmód, egészség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

Nyomtatott megjelenés éve: 2009

ISBN: 978 963 454 121 9

A kötet elsődleges célja, hogy tudományos igényű, aktuális és átfogó tanulmányt mutasson be a jelen sportjáról, a sporttudomány aldiszciplínáiról és határterületeiről.

A kézikönyv elsősorban testkulturális, sporttudományi, rekreációs és életmódképzést nyújtó intézetek hallgatóinak, oktatóinak ajánljuk, de bizonyára haszonnal forgathatják fogyatékkal élők, időskorúak sporttevékenységével foglalkozó szakemberek is. A sport iránt elkötelezett, az egészségtudatos életmódot követő érdeklődők is sok értékes információt, tájékozódást segítő adatot és szempontot találhatnak benne.

A kötet tizenegy fejezete részletesen foglalkozik a sport és az újkori olimpiák történetével, sportágaival, a sport tudományával, elméletével, a sportteljesítmény tényezőivel (mozgásfejlődés, mozgástanulás, élettani és pszichológiai hatások), a motoros teljesítmény összetevőivel, a sport veszélyeivel, a dopping témakörével, stb. Korosztályonként vizsgálja a sport feladatát, kitér a sporttevékenység minden területére (rekreáció, iskolai nevelés, élsport, tehetséggondozás, fogyatékkal élők sporttevékenysége, a sport mozgásterápiás szerepe). Külön fejezetben tárgyalja a sport életmódban betöltött szerepét, a sport társadalmi hatásait, üzleti hátterét, a sportkommunikáció formáit, valamint a sport művészeti vonatkozásait.

Kötetünk szerzői, a sporttudomány, illetve a testnevelés és sporttudományi felsőoktatási intézetek elismert szakemberei.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szatmari-sport-eletmod-egeszseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave