Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Az olvasás agyi hálózatai

Az olvasás agyi hálózatait az elmúlt évtized idegtudományi kutatásainak köszönhetően minden korábbinál részletesebben ismerjük. Bár ezek többségükben az olvasás fejlődési zavarainak magyarázatára keresték az agy szerkezeti és működési eltéréseiben a választ, a jól működő hálózatra vonatkozó következtetéseket is ezekből vonták le a kutatók. E kutatások történetét számos egyoldalú és mára visszaszoruló magyarázat, elméletté szélesedő modell színesíti. Többségüket leginkább az jellemzi, hogy az olvasási zavart az agy valamilyen adott tulajdonságára (pl. szerkezeti eltérések), általánosnak tekintett mechanizmusára (pl. a magnocelluláris deficit hipotézise), vagy közös funkcionális eredőjére (pl. a kisagyi deficit hipotézise) vezeti vissza. A nagy, s egy adott időszakban különösen népszerű elképzelések nemegyszer az olvasás fejlődési zavarának okát vélték megtalálni, jóllehet az agyi aktivitásmutatók korrelatív természetűek, így az ok-okozati összefüggésekre utalásnál érdemes óvatosnak lenni. Az olvasás fejlődésére és a gyakorlott olvasásra vonatkozó idegtudományi adatok többsége a kognitív pszichológiai modellek kéttényezős vagy kétutas elméleteit erősíti meg. (A kétszakaszos kifejezést itt nem használjuk, mivel a pszichológiai elmélet nem az olvasás szakaszaiból alkot rendszert, hanem a feldolgozás lényegét jelentő alternatív olvasási utak jellemző folyamataiból épít modellt.)

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave