Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Összefoglalás

A beszédprodukció legelső modelljei a természetes beszédben előforduló hibák megfigyelésén alapultak, később azonban számos kísérleti módszert fejlesztettek ki a produkció vizsgálatára. A nyelvi produkció legtöbb mai modellje a szófeldolgozással foglalkozik. Kísérletek például azt vizsgálták, hogy a feldolgozás a jelentés reprezentációjától a fonológiai kódolásig vezető úton párhuzamosan vagy szeriálisan működik-e, vagy hogy van-e egy absztrakt szóreprezentáció, amely a szavak szintaktikai tulajdonságait kódolja. A bemutatott modellek számos ponton eltérnek a reprezentációs szintek közötti kölcsönhatások, visszajelentések leírásában. A legtöbb elmélet a megértést és a nyelvi produkciót elkülönülő feldolgozási rendszerként kezeli, ezért e két feldolgozási módot és ezek viszonyát ritkán integrálják egy modellen belül. A természetes, mindennapi beszélgetések során a beszélőváltás gyorsasága, a megértés és a produkció hatékonysága és könnyedsége a zajos környezet ellenére is a két rendszer hatékony együttműködésére hívja azonban fel a figyelmet.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave