Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


A mesterséges intelligencia első nyelvi modelljei

Turing kihívását sokan elfogadták és megkezdődött a verseny a társalgó gépek kifejlesztésében. A mesterséges intelligencia (artificial intelligence) kifejezés 1956-ból származik, amikor Marvin Minsky, Claude Shannon és más jeles kutatók ezen a néven konferenciát szerveztek, ahol a gépi nyelvi készség problémáját egy formalizált logikai utasításrendszer segítségével próbálták megközelíteni. A kezdetben nagyon egyszerű módszer (részleges) sikerét Weizenbaum (1966) ELIZA nevű társalgórendszere bizonyította. ELIZA egy rogersiánus pszichoterapeutát szimulál, aki partnerét beszédre bíztatja, ő maga viszont tartalmilag semmit nem tesz hozzá a beszélgetéshez. (ELIZÁVAL el lehet beszélgetni angolul a link.) Ezzel a kikötéssel elkerülhető volt a tárgyi tudás problémája, és fókuszban maradhattak a társalgás nyelvi kérdései. Az alkotók szerint a rendszer felhasználói több perc levelezés után sem jöttek rá, hogy nem emberrel, hanem egy géppel beszélgetnek, vagyis ELIZA megfelelt a Turing-teszt követelményeinek, bár csak a maga korlátozott témakörében. A következő társalgásrészlet angol eredetije Weizenbaum cikkében található:

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave