Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Parsing: szófaji és morfológiai elemzés

A beszélt vagy írott szavak azonosítása után a nyelvfeldolgozás következő szintje a szavak nyelvtani elemzése. Ez két részfeladatra bontható: egyrészt a szavak szófajának meghatározása (főnév, ige, névelő, határozószó stb.), másrészt a szavak morfológiai összetételének elemzése (igekötők, képzők, ragok, jelek azonosítása). Az előbbi részfeladat tejesítésében ma a statisztikai programok a legsikeresebbek, míg az utóbbi problémára a magyarban és a magyarhoz hasonlóan bonyolult morfológiai rendszerű nyelvekben jelenleg még a szabályalapú módszerek kínálják a legjobb megoldást, bár a jelek szerint a jövőben változhat a helyzet. A két részfeladat azonban nem egészen független egymástól, hiszen a morfológia segíthet a szófaj meghatározásában. A tűz szó például nyelvtanilag kétértelmű, lehet ige vagy főnév, a tüzek alak viszont egyértelműen főnév, a tűzök alak pedig egyértelműen ige.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave