Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


A gyermeknyelv leíró modelljei

A mondatalkotás fejlődésének első modern megközelítései feltételezték, hogy a gyermek korai szókombinációi mögött valamiféle kezdetleges szintaktikai szabályrendszer húzódik meg. A 60-as években, különböző angol anyanyelvű gyermekek beszédét tanulmányozva Braine (1963b), Brown és Fraser (1963), valamint Miller és Ervin (1964) is azt figyelte meg, hogy az első kétszavas kombinációk nem véletlenszerűek. Jellemző rájuk, hogy viszonylag kisszámú elem rögzített helyen – vagy elöl, vagy hátul – áll, s ezekhez viszonylag nagyszámú, tágabb osztályba tartozó elem társul. Braine (1963b) a mindig azonos pozícióban található elemet tengelynek (pivot) nevezte, az ezzel kombinált elemek osztályát pedig nyitott (open) osztálynak. A tengely osztályba főleg funkciószavak és néhány gyakori ige és melléknév tartozik (pl. az, még, elment, nézd, fel, nagy, szép) a nyitott osztályba pedig tipikusan főnevek és egyéb igék (pl. papa, mama, hajó, zokni, tej, ül, alszik).

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave