Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


A tanulómechanizmusok kérdése: a negatív visszajelzés hiánya

Visszatérve az innátista álláspont egyik fő érvére, a nyelv tanulhatatlanságának tételére, vizsgáljuk meg, hogy pontosan miről is van szó. A tanulási mechanizmusok arra épülnek, hogy a gyermek kategorizálja az input elemeit, mintákat alkot, és ezek általánosításán keresztül képes addig nem hallott, új mondatokat alkotni. Chomsky kritikája szerint viszont az emberi nyelvekben számos olyan mintázat figyelhető meg, amely félrevezeti a tanulót, mert az, ami az inputban érzékelhető, nem feltétlenül mutatja a mögötte rejlő struktúrát. Az alábbi példákban a (4) és (5) mondatok alapján azt a szabályszerűséget figyelheti meg a tanuló, hogy az igekötőt helyezhetjük a főige elé, vagy maradhat a szemantikailag hozzá tartozó főnévi igenév előtt. Ebből a szabályból az következik, hogy a (7) és a (8) mondat is helyes. Ha tehát a gyermek ezt a szabály követné, rossz úton járna, mert valójában a (7) mondat csak nagyon speciális intonációval fordulhat elő, a (8) mondat pedig mindenképpen rossz.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave