Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Emlékezeti mechanizmusok

A munkamemória és a nyelvelsajátítás közötti összefüggés olyan szorosnak látszik, hogy Miyake és Friedman (1998) arra a következtetésre jut, hogy a verbális munkamemória terjedelme a nyelvérzék központi komponense lehet. Eredetileg Baddeley és Hitch (1974) a munkamemória három komponensét különítette el. Az ún. központi végrehajtó (central executive) a figyelmi erőforrások elosztásáért felelős, és szabályozza a rendszeren belüli információáramlást. A központi végrehajtóhoz két további alrendszer kapcsolódik: a téri-vizuális vázlattömb (visuo-spatial sketchpad) és a fonológiai hurok (phonological loop). A téri-vizuális vázlattömb a képi és téri információ ideiglenes megtartásáért és manipulálásáért felelős; a fonológiai hurok pedig a munkamemória verbális komponense. Az elnevezésben benne rejlik az alrendszer két leglényegesebb tulajdonsága: fonológiai, vagyis a beszédjellegű ingerek tárolása hangalakalapú; és hurok, mert az információ hosszabb távú fenntartására a részét képező, ismétlésen alapuló frissítő komponens segítségével képes. A fonológiai hurok tehát kétkomponensű: a passzív fonológiai tárban (phonological store) az információ csak rövid ideig marad fenn, az emléknyomok kb. két másodperc alatt elhalványulnak. Az artikulációs frissítő komponens (ariculatory rehearsal) azonban képes az emléknyomokat újra és újra kiolvasni a tárból és visszaírni oda, így állandó frissítéssel az információ a hurokban tetszőleges ideig fenntartható. Újabban a modell egy új komponenssel, az epizodikus pufferrel (episodic buffer) bővült, amely a feltételezések szerint a különböző modalitásokból érkező információkat képes integrálni egyetlen komplex struktúrába, amelyet epizódnak nevezünk (Baddeley 2001).

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave