Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


A klasszikus elmélet

A klasszikus (más néven definíciós) elmélet szerint az egyes fogalmak kompozicionális szerveződésűek (tehát a bennfoglalási modellt tételezik föl), struktúrájuk pedig alkalmazásuk szükséges és elégséges feltételeit kódolja. A NAGYMAMA fogalma például magában foglalja a és az UNOKA fogalmait: valaki akkor és csak akkor nagymama, ha nő és van legalább egy unokája; agglegény pedig az, aki felnőtt, férfi, és nőtlen. A klasszikus elméletnek nagy hagyományai vannak (pl. Locke 1690/1987; Margolis–Laurence 1999). A klasszikus elmélet egyes változatai szerint a definíciók egy összetett fogalmat egyszerűbb fogalmakkal definiálnak, az alkotó fogalmak definíciója további fogalmakból áll, míg végül valamiféle primitív reprezentációkhoz jutunk el, amelyek érzékelhető tulajdonságokat ragadnak meg – tehát az összetett absztrakt fogalmak is végső soron visszavezethetők érzékelési-észlelési összetevőkre (nevezzük ezt a szenzoros redukció doktrínájának). Ez utóbbi feltevést a klasszikus elmélet egyes változatai elutasítják, nem is ok nélkül.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave