Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


A modern magyar pszicholingvisztika az 1970-es évektől

Az 1960-as évek végétől meginduló újjászületés egyszerre volt része a magyar társadalomtudomány viszonylagos fellélegzésének, a nyelvészeti strukturalizmus térhódításának s a szakmaközi kapcsolatok erősödésének. A három évtized alatti átalakulás egyszerre volt magyar és nemzetközi jellegű. A hatvanas években a pszicholingvisztika a kiinduló Amerikában, de szerte a világban is avantgárd terület. Avantgárd azért, mert a nyelv fogalma köré szerveződve a pszichológiában az akkoriban uralkodó viselkedéselvű (behaviorista) emberkép megkérdőjelezésének élén jár. Az első korszakban az elméleti viták éppenséggel az ezzel kapcsolatos új mondanivaló és a viselkedéstan utóvédharcai körül zajlottak. A pszicholingvisztika úgy jelent meg, mint az emberi modelláló tevékenységet, az ember bonyolult belső paramétereit előtérbe állító kognitív fordulat vezető integratív pontja, amint akkoriban magam is lelkesen hirdettem (Pléh 1980a).

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave