Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


A féltekék számítanak

A bal agyfélteke kimagasló nyelvi képességei közismertek. Végülis a bal félteke beszél, habár olykor néhány rituális, nem propozicionális fordulat a jobb félteke fennhatósága alatt, akaratalagos kontroll hiányában hangzik el (Lancker 2006). Egyéb tények mellett a fentiek alapozták meg ama hagyományos nézetet, amely szerint a jobb félteke néma, nem verbális. A jobb félteke azonban nyilvánvalóan döntő a nyelvi megértés integratív, pragmatikai, prozódiai és érzelmi vonatkozásai tekintetében (Katz 2006; Lancker Sidtis 2006). Függetlenül attól, hogy ezek a folyamatok bizonyos típusú nyelvhasználat során aránytalanul gyakoribbak-e vagy sem, nehéz azt képzelni, hogy ne játszanának legalább valamilyen szerepet mindenfajta (nem csak a képletes) nyelv megértése során. Az idegi képalkotó eljárásokat alkalmazó vizsgálatokban valójában nem ritka, hogy mindkét féltekében nyelvvel kapcsolatos (de)aktivációkról számolnak be, még olyan nyelvi anyagok esetében is, amelyek minden felfogás szerint szó szerintinek tekintendők – noha jelentős variabilitás figyelhető meg az aktivációk kiterjedését és intenzitását illetően (Gernsbacher–Kaschak 2003; Josse–Tzourio-Mazoyer 2004). A nyelvelsajátítás során egészséges csecsemőkkel és gyerekekkel végzett elektrofiziológiai vizsgálatok szerint a nyelvvel foglalkozó agyi rendszerek fejlődésmenetében van egy pont, ahol a jobb félteke kritikus szerepet tölt be (Mills et al. 1997). Ehhez hasonlóan feltehető, hogy a két félteke közötti munkamegosztás mind a nyelvet, mind egyéb területeket illetően a korral változhat: idősebb felnőttek csökkent féltekei aszimmetriát mutatnak, különösen a prefrontális agyterületeken (Cabeza 2002). A jobb félteke szerepének felerősödését – rövid és hosszú távon – szintén megfigyelték veleszületetten siket, a kezdetektől jelelő felnőtteknél (Neville–Bavelier 2002; Newman et al. 2002), ahogy normális hallású, afáziás tünetekkel rendelkező felnőtteknél is, akiknek valamelyest javultak a nyelvi képességei az agysérülést követően (Altenmüller et al. 1997; Cappa–Vallar 1992). Az efféle bizonyítékok legalábbis cáfolják azt a nézetet, amely szerint a jobb félteke a nem verbális félteke lenne. Ezen felül a két félteke közötti, jól dokumentált anatómiai, fiziológiai és kémiai különbségek azt jelzik, hogy valószínűleg mindkettő valamelyest másként hajtja végre a látszólag azonos működéseket (Gainotti et al. 1982), tehát nemcsak mennyiségileg, de minőségileg is különböznek egymástól (Beeman 1998; Beeman–Chiarello 1998). Minden okunk megvan feltételezni, hogy a nyelvi bemenet legalább néhány vonatkozását valamilyen mértékben mindkét félteke párhuzamosan feldolgozza, különböző végeredménnyel (Lancker Sidtis 2006). E különbségek azonban nem szükségszerűen nyelvspecifikusak; valószínűleg egyszerre versengő és együttműködő, egyelőre még pontosítást igénylő mechanizmusok eredményeként emelkednek ki.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave