Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


A kontextus számít

Az időzítés nem más, mint egyfajta kontextus, amit noha nem könnyű meghatározni, mégsem lehet figyelmen kívül hagyni, hiszen a nyelvfeldolgozás egyik kulcsváltozója. Az idegi feldolgozás érzékeny a kontextusra. A kontextusérzékenység nem pusztán az agyi rendszerek, régiók és területek, de az önálló sejtválaszok szintjén is nyilvánvaló. Például az elsődleges látókéreg egy adott sejtje a hagyományos értelemben vett receptív mezejében másként fog válaszolni egy ingerre, mint a receptív mezején kívül. Tulajdonképpen egy olyan inger vagy esemény, amely önmagában nem tudott tüzelésre bírni egy sejtet, módosíthatja a választ egy másik olyan ingerre, amelyiknek sikerült ingerületet kiváltania. Az efféle kontextushatások bőségesen rendelkezésünkre állnak (Albright–Stoner 2002; Allman et al. 1985; Fitzpatrick 2000; Zipser et al. 1996). A kontextusérzékenység bizonyítékainak összekapcsolása azokkal a bizonyítékokkal, amelyek szerint az agy létrehozza, nem pedig tárolja a külvilág lenyomatait (Coulson 2006), annak a régi bölcsességnek a komoly (és újbóli) megkérdőjelezése, amely szerint a sejteket inkább egyszerű ingerekkel kellene próbára tenni – egyszerű sávokkal, rácsozatokkal, felvillanásokkal vagy világító diódák mozgatásával –, semmint összetett, természetes elrendezésekkel (Kayser et al. 2004). A nyelv területén is ugyanannyira fontosak ezek a megfontolások, abból a szempontból, hogy melyek a legjobb „nyelvi” anyagok egy bizonyos nyelvi folyamat vizsgálatára, továbbá, hogy miből áll az inger, és miből a kontextus.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave