Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


EKP-vizsgálatok

Az EKP (esemény kiváltotta agyi potenciál) vizsgálatok során a fejbőrön mért (elvezethető) bioelektromos aktivitást vizsgálják. Kotz és Friederici (2003) az ép személyeknél tapasztalt esemény kiváltott potenciálokat összevetette az afáziásoknál mértekkel. A kéreg alatti, basalis ganglionok sérülésével diagnosztizált afáziás személyeknél a szintaktikai szabálysértéseket tartalmazó ingermondatokra az ép kontrollokéhoz hasonló, korai, elülső negatív aktivitást találtak, amit (a kontrollszemélyekéhez képest) erősen redukált amplitúdójú P600 követett, a szemantikai sértések pedig az N400 aktivitását váltották ki. Azok az afáziások, akiknél a bal oldali homloklebeny kérgi területei sérültek, csak egy meggyengült N400 aktivitást mutattak, de volt P600 aktivitás, viszont nem találtak korai elülső negatív aktivitást (ELAN-t). Alább Kotz és Friederici (2003) ábrája látható a kérgi területen sérült afáziásoknál és a basalis ganglionok régiójában sérülteknél a frontálisan (a homloklebenyhez közeli fejbőrön) és a parietálisan (a fali lebenyhez közeli fejbőrön) elhelyezett elektródákon mért agyi aktivitási mintázatokról, a helyes és a szabálysértő ingermondatok eseteiben.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave